Historia magistra vitae...

Fotogalerie: 1. pluk Voltižérů - císařská garda, Francie 1810

 

 

1. pluk Voltižérů - císařská garda, Francie 1810

Původ jednotek Voltižérů "mladé gardy" sahá do roku 1809, kdy francouzský císař Napoleon Bonaparte založil pluky Tirailleurs-Chasseurs, tedy myslivců. Tirailleuři byli oficiálně pěchotou připojenou ke granátníkům a pojem Tirailleuři-myslivci působil tak nějak podivně. A tak se 30. prosince 1810 dva pluky Tirailleurů-myslivců staly prvními a druhými pluky Voltižérů Císařské gardy. Současně s tím byli Tirailleuři-granátníci přejmenováni na první a druhý pluk Tirailleurů.

Uniformy 1.pluku Voltižérů

Počátkem roku 1812 (jestli ne dříve) přijali Voltižéři kabát podobný starým Tirailleurům-myslivcům s voltižérskými rozlišovacími znaky, jakými byly žluté límce s modrým okrajem. Ostatní znaky (zahrocené manžety, špičaté klopy lehké pěchoty) zůstaly nezměněny, i když označení na záložkách šosů bylo nahrazeno zelenými loveckými rohy. Jejich nárameníky byly zelené se žlutými srpky měsíce. Nosila se bílá vesta a kalhoty, s kamašemi pod kolena. Válcovitá čepice měla bílé šňůry, nahoře červený a dole zelený chochol. Bubenický kabátek byl navíc zdoben žlutým (zlatým) lemováním límce, manžet, reversu a šosů. Šavlí (briquet) byli vybaveni všichni příslušníci Voltižérů. Nařízení z 8. dubna 1813 zavádí kabátek (habit-veste) uzavřený do vesty, zbarvený jako předchozí typ, s vypuštěnými šňůrami čepice. Touto dobou se začaly používat i modré svrchní kalhoty. Šavle byla vyhrazena už jen pro poddůstojníky a bubeníky.
Dnešní 1.Voltižéři z Gardy města Hradce Králové jsou vystrojeni uniformami typu 1810 a účastní se většiny významnějších akcí v ČR a zahraničí.

 

 

 

Kontakt

Garda města Hradce Králové z.s.

garda.mhk@seznam.cz

Velké náměstí 1/3
500 03 Hradec Králové

Radek Balcárek +420608216662 Pavel Urban +420602126786

Vyhledávání

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode